Poprzednie edycje
VIII edycja – 2019
Podczas ósmej edycji projektu tematem przewodnim była wciąż przez nas spotykana i przywdziewana maska. Uczestnicy zinterpretowali jej istnienie, potrzebę i postać wedle własnego doświadczenia. Po co, na co, dlaczego i co tak naprawdę za sobą skrywa?
Tym niesamowitym podsumowaniem projektu, przekonali nas do zwrócenia uwagi na maski, których, im jesteśmy starsi, mamy coraz bardziej na potęgę i zmotywowali do zrobienia z nimi należytego porządku!
VII edycja – 2018
Edycja siódma podczas finałowego występu przeniosła nas na tradycyjne, znane każdemu podwórko i opowiedziała historię o najczystszych marzeniach, przypominając jak ważne mieć cząstkę z dziecka w sobie, o której tak łatwo z czasem zapomnieć. „M.A.R.Z.E.N.I.A” przedstawiono łącząc wszystkie talenty tego projektu – śpiewająco, tanecznie i artystycznie, przenosząc nas do dziecięco świata nadziei, przygód i właśnie marzeń. Każdy z uczestników miał okazję włożyć w spektakl cząstkę siebie i tego, czego się nauczył.
VI edycja – 2017
W ramach szóstej edycji nastąpiła przełomowa decyzja o tym, by podczas finału połączyć wszystkie siły i stworzyć jeden, wspólny występ. Zmiana dotychczasowej formy wymagała wiele pracy, umiejętności współdziałania i bardzo dużo pozytywnej energii, niezbędnej do pracy przy tak równie pozytywnym projekcie. Efektem tej decyzji był niesamowity spektakl pt. „Fabryka Marzeń”, który opowiadał o tym, by nie marzyć prostolinijnie, by zapobiec „masowej produkcji” marzeń, które przecież powinny być wyjątkowe i unikatowe. Nad spektaklem dzielnie pracowała grupa teatralna, we wsparciu reszty ze 134 uczestników z innych grup oraz całej kadry projektu.
V edycja – 2016
Projekt „Fortum dla Śląskich Dzieci” doczekał się jubileuszowej, piątej edycji. W jej ramach wzbogacił się on o trzy nowe grupy o tematyce nieco z innej beczki – modowej, plastyczno-dekoratorskiej oraz survivalowej. Uczestnicy, którzy wybrali survival mieli okazję zmierzyć się z nieznanym, ucząc się technik przetrwania w sytuacjach krytycznych ale też i bardziej przyziemnej, przydatnej praktyki na przykład profilaktyki urazów. Grupa modowa przygotowała piękne stroje, które samodzielnie uszyła, a grupa plastyczna stworzyła wspaniałą mozaikę. Reszta grup równie ciężko pracowała nad przygotowaniami do swoich występów, prezentując swoje magiczne zdjęcia, energiczne układy, wyjątkowe przedstawienia i wyniki pisarskiej pracy, w ostateczności zachwycając wszystkich, co do jednego.
IV edycja – 2015
W każdą sobotę od kwietnia do czerwca 2015 roku, w Zabrzu oraz Bytomiu, po raz kolejny zdobywano cenne umiejętności, doświadczenia ale też przeżywano lekcję życia i uczono się wartości. Wielu ze wcześniejszych uczestników nadal rozwijało pasje, jednak teraz już nie z perspektywy uczestnika, a wolontariusza. W ten sposób zarażali oni nowe osoby energią i były przykładem na to, jak duże znaczenie ma ten projekt. Po gorąco odebranym sukcesie całego zeszłorocznego projektu jak i grupy hip-hopowej, która zdecydowanie była czymś nowym dla uczestników, jak i projektu w ogóle, postanowiono ją rozszerzyć na obie lokalizacje. Tym sposobem utworzyły się dwie grupy – z Zabrza oraz Bytomia, które później stworzyły dwa wspaniałe utwory: „200 tysięcy” oraz „To nasz rap”. Reszta grup zajęciowych nie była im dłużna i również wykonała świetną robotę podczas czerwcowego występu na deskach Teatru Nowego w Zabrzu, prezentując w całości zdobyte przez ostatnie 3 miesiące umiejętności.
III edycja – 2014
Wraz z rozwojem projektu, narastało również chętnych. Udział w projekcie brały nie tylko nowe osoby czy osoby z poprzednich edycji, ale także ich rodzeństwo oraz przyjaciele. W tej edycji było już 154 poszukujących marzeń i pasji uczestników. Udawało im się je odnajdywać, konsekwentnie biorąc udział w zajęciach oraz angażując się całym sobą i swoją pozytywną energią. W roku 2014, prym nadal wiodły warsztaty tematycznie takie same jak w poprzedniej edycji, natomiast tym razem pojawiły się również dwie nowe grupy – w Zabrzu akwarystyka a w Bytomiu grupa muzyki hip-hop „MZB RAP”, która hucznie zakończyła finał trzeciej edycji w rytm swojej piosenki „Młody zdolny Bytom”.
II edycja – 2013
Podczas edycji z 2013 roku, udział w projekcie wzięło już 120 osób! Chętnych było tak dużo, że liczba miejsc zwiększyła się aż o 30. Tym razem to dziennikarstwo fotografia, teatr oraz taniec pozwoliły dzieciom na szukanie pasji i rozwijanie ich. Towarzyszyły temu takie osobistości jak Artur Rojek, Jan Olbrycht, Marek Grela czy Kamil Durczok. Wszyscy chętnie opowiedzieli o swoich pasjach i o tym jak spełniły się ich marzenia. Służyli oni również radą i ciepłym, motywującym słowem, które wśród młodych poszukiwaczy marzeń oczywiście nie odbiły się bez echa. W dzień dziecka na uczestników czekała niespodzianka – wizyta pani prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik, która przybliżyła jak wygląda praca na tak ważnym stanowisku oraz Kasi Grzesiek, uczestniczki programu Must Be the Music, która z okazji tego święta zaśpiewała dla dzieci i swoim fantastycznym wokalem zachwyciła wszystkich.
I edycja – 2012
Rok 2012 był początkiem czegoś magicznego. To właśnie w nim, projekt “Fortum dla Śląskich Dzieci” rozpoczął serię przygód i doświadczeń, które do tej pory maja możliwość przeżywać śląskie dzieci. 90 młodym osobom z Zabrza, Bytomia oraz Katowic drzwi do świata marzeń otworzyły cztery grupy tematyczne – dziennikarska, fotograficzna, muzyczna oraz plastyczna, a na wszelkie pytania gotowy był odpowiedzieć Jerzy Buzek, były premier Polski i gość tej edycji. Całość edycji zwieńczał występ, prezentujący wszystkie nabyte umiejętności oraz talenty uczestników, który później stał się już tradycją oraz największą, i najbardziej emocjonującą przygodą projektu. Ze wszystkich, wyłoniono osoby najbardziej zaangażowane i zaproponowano im stypendium, dając możliwość na dalszy rozwój.