Fortum dla Śląskich Dzieci

Po raz szósty spełniamy dziecięce marzenia!

Fortum dla Śląskich Dzieci to program wspierający dzieci i młodzież, która znajduje się w trudnej sytuacji życiowej lub materialnej oraz wyrównujący ich szanse na lepszą przyszłość. Jest on z sukcesem realizowany nieprzerwanie od 2012 roku w dwóch śląskich miastach – Zabrzu oraz Bytomiu pod patronatem prezydentów tych miast- Pani Małgorzaty Mańki- Szulik oraz Pana Damiana Bartyli.

Warunkiem zakwalifikowania się do projektu jest wiek od 11 do 15 lat oraz pasja lub determinacja do spełniania marzeń.

Celem projektu Fortum dla Śląskich Dzieci jest stworzenie w młodym mieszkańcom Śląska przestrzeni do rozwoju pasji i zainteresowań, pomoc w odnajdywaniu swoich talentów, nauka nowych rzeczy, doświadczenie przygody i co najważniejsze, odkrywanie siebie. Młodzież ma szansę odnaleźć w sobie motywację do spełniania swoich marzeń, tych małych, ale także tych większych oraz do kreowania ciekawszej i obiecującej przyszłości.

Projekt składa się z 10 sobotnich spotkań, które rozpoczynają się w marcu a kończą w czerwcu. Uczestnicy pod okiem doświadczonych trenerów biorą udział w zajęciach o różnej tematyce z czego każde może im dostarczać niezapomnianych chwil oraz nowych wrażeń. Są to między innymi zajęcia dziennikarskie, taneczne, fotograficzne, plastyczne, teatralne oraz muzyczne.

Młodzież w czasie projektu ma również okazję spotkać się ze znanymi Ślązakami, ludźmi, którzy odnieśli sukces oraz porozmawiać z nimi i dowiedzieć się jaką drogę przebyli, by spełnić swoje marzenia. Goście, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami pokazują, że determinacja, gotowość na zmianę, dyscyplina oraz wiara w lepszą przyszłość pomagają w osiąganiu zamierzonych celów i realizacji marzeń oraz stają się inspiracją i wzorem do naśladowania dla młodych marzycieli.

Podczas trwania całego projektu oraz programu stypendialnego, dzieci mogą liczyć na cały sztab ludzi w tym wykwalifikowanych trenerów oraz oddanych wolontariuszy, którzy w dużej części są absolwentami projektu. W tym roku w organizację projektu zaangażowanych jest ponad 50 osób.

Na koniec cyklu zajęć uczestnicy wspólnie mają szansę zaprezentować wszystkie umiejętności, które nabyli podczas warsztatów, w trakcie finałowego występu na deskach teatru. Dla najwytrwalszych i najbardziej zdeterminowanych przewidziany jest roczny program stypendialny, gdzie mogą dalej rozwijać się w wybranej dziedzinie.

Dodatkowo w tym roku powstał specjalny program liderski dla absolwentów projektu, a także spotkania motywacyjne dla rodziców uczestników. Kilkudziesięciu wolontariuszy pomaga nam prowadzić zajęcia oraz wspiera prowadzących w realizacji całości programu.